İnançla Gelen Yerleşik Düzen Göbeklitepe

Göbeklitepe
Göbeklitepe

Şimdiye kadar keşfedilen en eski tapınak yapılarına sahip olan Göbeklitepe, insanlığın tarım ve hayvancılığa geçiş sürecindeki en son aşamada inşa edildi.

Bölgenin tarihinin bu kadar eskiye dayanmasından hareketle, tarımın uygarlığa yol açtığı fikri geçerliliğini yitirmiş durumda. Bugüne değin genel kanı, avcı-toplayıcıların yerleşik düzene geçmesinin ardından yetiştirilen ürünlerin fazlalığı sonucunda karmaşık toplumların kurulduğu yönündeydi.

Prof. Klaus Schmidt
Prof. Klaus Schmidt

Göbeklitepe bu yaygın kanıyı tartışmaya açtı. 1995’ten itibaren 19 yıl sürüyle kazının başkanlığını yapan Arkeolog Prof. Klaus Schmidt, insanın kronolojik akışının Göbeklitepe ile birlikte tarihe kavuştuğunu ileri sürmüştü. Schmidt’e göre yapıları inşa etmek için gerekli iş gücü, çalışanlara yiyecek, içecek sağlama yolu olarak tarımın gelişmesine yol açmıştı.

Kalabalık toplulukların ibadet merkezine yakın olma arzusu ve çevrede bu toplulukların ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde yeterince kaynak bulunmaması, insanları tarım yapmaya itmişti.

Göbeklitepe’de ortaya çıkarılan yapı kompleksinde, çatıya dair bir ize rastlanmadı ve bu yapıların birer açık hava tapınağı olduğu kabul gördü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*