Göbeklitepe Rehberi

Göbeklitepe Rehberi
Göbeklitepe Rehberi

Türkiye’nin tarihi önemi yüksek şehirlerinden birisi olan Şanlıurfa’da bulunan tarihin en eski kültür merkezi Göbeklitepe’yi ziyaret edeceklere yol gösteren rehber; Göbeklitepe Rehberi.

Göbeklitepe’ye Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları, Ankara, İstanbul ve İzmir’den Şanlıurfa’ya karşılıklı seferler düzenliyor. Göbeklitepe, havalimanına indikten sonra yaklaşık yarım saat içinde otomobil ile rahatça ulaşabileceğiniz bir mesafede bulunuyor.

Çalışma Alanının Lokasyon Haritası
Çalışma Alanının Lokasyon Haritası

Göbeklitepe’de Ne Yenir?

Lokanta yönünden geniş bir yelpazeye olan sahip Şanlıurfa’da, kebap ve içli köftenin yanı sıra borani, bostana ve humus gibi yerel yemekleri deneyebilir; mırra denilen kahveyi yudumlayabilirsiniz.

Göbeklitepe’den Ne Alınır?

Urfa şehir merkezinde ve ören yeri yakınlarındaki seyyar tezgâhlarda Göbeklitepe’den esinlenilerek üretilmiş hediyelik eşyalar ve dekoratif objeler satılıyor. Ayrıca Şanlıurfa Halk Eğitim Merkezi ve Göbeklitepe Taş İşçiliği Atölyesinde geçmişin incelikli zanaatları öğretiliyor.

Göbeklitepe Gezi Önerisi

Göbeklitepe’nin en üst noktasındaki dilek ağacının bulunduğu alan ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Ayrıca Örencik köyündeki Göbeklitepe Örenyeri Müzesi her gün ziyarete açık, giriş ücreti 5 TL (2018).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*