Göbeklitepe Nerede ve Nasıl Keşfedildi?

Göbeklitepe
Göbeklitepe

Göbeklitepe, taş devri tapınakları, yaklaşık 12.000 yıl önce meydana geldiği tahmin ediliyor.

Göbeklitepe Nerede?

Göbeklitepe, Şanlıurfa şehrine 12 km uzaklıkta, arkeolojide bereketli hilal olarak adlandırılan ve Fırat nehrinin getirdiği hayatla günümüzden yaklaşık 7 – 8 bin yıl önce tarımın başladığı tahmin edilen noktanın tam tepe noktasında.

Anadolunun en önemli mistik şehirlerinden birisi olan Urfa, peygamberlerin şehri olarakta biliniyor. Hz. İbrahim’in makamı, Hz. Eyüp’ün makamı, Sin kültü ve Harran’daki eski şehir Urfa’nın dinler tarihindeki yerini anlamaya yetiyor. Balıklı göl’de bu mistik yerlerden birisi. Burası ile ilgili olduğu düşünülen ve Kuran-ı Kerim’deki 21. numaralı Embiya suresinde geçen bir ayette var.

“Onlar, siz bunu yakın da Tanrılarınızın öcünü alın eğer bir şey yapacaksanız dediler. Biz ey ateş İbrahim’e serin ve zararsız ol dedik.” Hz. İbrahim kutsal kitaplara göre tek tanrılı dinlerin babası olarak düşünülüyor. İbrahim isminin köküne indiğimiz zaman Hint öğretisinde yüce varlığın ismi olarak anılan Brahma sözcüğünü, aynı zamanda antik Mısır dilinde Abarahim, yani ışık halkının babası anlamını buluruz.

Hz. İbrahim, tek tanrılı dinlerin babası, Göbeklitepe ile ne zaman, nasıl bir ilişkisi olmuştu bilemiyoruz.

Göbeklitepe Nasıl Keşfedildi?

Urfa, Balıklı Göl’e sadece 12 km uzaklıkta bulunan Göbeklitepe’nin nasıl keşfedildiğini Alman arkeolog olan Profesör Klaus Schmidt şöyle açıklıyor:

“1994 yılında bulduğumda burası hiç bilinmiyor değildi, fakat ne olduğunu ben tanımladım. Çevredeki en yüksek noktanın tepesinde, açıktayız. Belli ki burayı seçmelerinin sebebi görünürlük. Yerin önemi buydu. Bir vadide saklı değil, en yüksek tepenin doruk noktasında bulunuyordu. Her yandan görünebiliyor.”

Göbeklitepe Hangi Tarihi Dönemde Yapıldı?

Arkeoloji bilimine tarih belirleme konusunda en önemli yardım Kimya biliminden geliyor. Karbon 14 testi ismi verilen bu test Göbeklitepe’de bulunan bazı örneklere de yapılmış. Sonuç, Göbeklitepe’deki şimdiye kadar ortaya çıkarılan en eski tapınağın günümüzden 12.000 yıl önce yapıldığını gösteriyor.

Profesör Klaus Schmidt; “Kazılarda ortaya çıkarılanlar M.Ö. 9.000 – 10.000 yıllarına ait. En eski katmana henüz ulaşamadık ama yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait.” diyor.

Yani İngiltere’deki meşhur megalitik anıt Stonehenge’in yapımından tam 7.000 yıl önce. Peki nasıl oluyor da mağaralarda yaşadığı varsayılan avcı göçebe toplulukları henüz yerleşik bir düzene bile geçmeden böyle bir yapı tasarlıyorlar.

Afrika’dan yayılan son dalga ile dünyanın değişik bölgelerine yaklaşık 40.000 yıl önce dağıldığı düşünülen insan bugünkü insandan farklı mıydı?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*