Göbeklitepe’nin Yarattığı Arz Kaynakları

Göbekli Tepe

Çekicilik

Göbeklitepe arkeolojik sit alanında elde edilen bulgular açısından insanlık tarihinin yeniden yorumlanmasına yol açacak niteliktedir.

Elde edilen bulgular Göbeklitepe’nin Dünya’nın bilinen ilk tapınak alanı olduğunu ortaya koymuştur. Şimdiye kadar bilinen en eski yapıt ve tapınaktan 7500 yıl daha büyüktür. Ayrıca Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha yaşlı olması bilinen tarihin başlangıç noktası olma unvanını kazandırmıştır. Bu yönüyle sadece kültürel çekiciliklere ilgi duyan turistleri değil bilim ve sanat çevrelerinden çok sayıda kişiyi kendine çekmektedir.

Şanlıurfa ilinin sahip olduğu turizm çekicilikleri içerisinde önemli bir paya sahip olan Göbeklitepe, arkeolojik bir sit alanını ziyaret etme fırsatı ile birlikte şehrin yakınında yer almasından dolayı diğer turistik alanların da ziyaret edilebileceği kültür rotası içerisinde bulunmaktadır. Bu yönüyle arkeolojik alan turistlerin ilgisini bir hayli çekmektedir.

Göbeklitepe Arkeolojik Sit Alanı “T” biçimli sütunlar üzerinde bulunan çeşitli figürlerin (insan, aslan, ördek, yaban domuzu, tilki, yılan vb.) varlığı görülmeye değer önemli güzelliklerden birisini oluştururken, figürlerin kim ve ne zaman, ne amaçla yapıldığı konusunda merak uyandırması, Anadolu’nun arkeo-faunasyıla ilgili ipuçları vermesi bakımından dikkat çekmektedir.

Geçmiş medeniyetlerin ve toplulukların yaşadığı, onlardan günümüze kalan çeşitli kültürel gelenek ve materyali yerinde gözlemlemek ve yerinde otantik deneyim yaşamak isteyen turistler için Göbeklitepe bir açık hava müzesi durumundadır. Herhangi bir ücret ödenmeden tarihin başladığı bu alanın gezilebilmesi yine birçok tur ve ziyaretçinin Göbeklitepe’yi tercih etmesinde etkili olmuştur.

Erişilebilirlik

Arkeolojik sit alanı Şanlıurfa şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunmasından dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Zaman ve maliyet açısından turistik ürünlerin sunduğu avantajlar ziyaretçiler için oldukça büyük önem taşımaktadır. Göbeklitepe’yi ziyaret etmek isteyenler hem havayolu, hem de karayolu aracılığıyla şehre ulaşma imkanına sahiptir. GAP Havaalanı il merkezine yaklaşık olarak 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Arkeolojik sit alanının şehir merkezine bu kadar yakın olması ziyaretçilere zaman ve maliyet açısından avantajlar sunmaktadır. Göbeklitepe’ye Şanlıurfa-Mardin karayolu üzerinden gidilmektedir ve yolun bu kısmı oldukça iyi standartlara sahiptir. Örencik mahallesi ve Göbeklitepe arası stabilize yolla sağlanan ulaşım, 2017 yılında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından asfalt kaplanarak standardı yükseltilmiştir. Böylece alana ulaşım tamamen asfalt kaplama yolla rahat bir şekilde sağlanmaktadır.

Konaklama

Geçici olarak yer değiştirme hareketi olan turizmde bu yer değiştirme sırasında insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayacakları, güvenli ve konforlu bir ortam sunacak işletmelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Şanlıurfa şehri turistik potansiyeli yüksek bir şehir olduğundan gezip görülecek birçok yere sahiptir. Bu yerlerin başında gelen Göbeklitepe’nin şehir merkezine 15 km gibi yakın bir konumda olması gelen ziyaretçilerin şehir merkezinde konaklamalarına imkân sağlamaktadır. Bu nedenle ziyaretçiler konaklama gereksinimini karşılamak üzere Şanlıurfa ilinde 2018 yılı içerisinde aktif olarak konaklama hizmeti veren tesisleri kullanmaktadır. Bu kapsamda şehirde 40 tesis bulunmakta olup, bunların toplam oda sayısı 1925 yatak kapasitesi ise 4129’dur. Bunların 11’i turizm işletme belgeli konaklama tesisi niteliğinde olup, oda sayısı 912, yatak kapasitesi ise 1818’dir.

Belediye belgeli 19 tesis ise 630 oda ve 1514 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir. Ayrıca ilde bulunan 10 adet kamu kurumlarına ait tesis ve misafirhaneler de (Öğretmenevi, Polisevi, DSİ Misafirhanesi, İl Özel İdaresi Misafirhanesi) toplam 383 oda ve 797 yatak kapasitesi ile zaman zaman şehirde konaklama hizmetlerinde kullanılmaktadır.

Şanlıurfa İli Konaklama Tesisleri ve Kapasiteleri (adet)
Şanlıurfa İli Konaklama Tesisleri ve Kapasiteleri (adet)

2016-2017 yılları arasında il merkezi ve ilçelerde bulunan konaklama tesislerine giriş yapan yerli ve yabancı ziyaretçi sayısına baktığımızda; 2017 yılında il genelinde 647797 kişi il merkezinde, 158568 kişi ise ilçelerde olmak üzere toplam 806365 kişi konaklama yapmıştır. İl merkezinde konaklayan yerli turist sayısı 604803 kişi, yabancı turist ise 42994 kişidir. İlçelerde konaklayan yerli turist sayısı 156145 kişi, yabancı turist sayısı ise 2423 kişidir.

Yıllara göre konaklama istatistikleri incelendiğinde 2010-2017 arasındaki süreçte 2014 yılına kadar il merkezi ve ilçelerde görülen artış, 2015 yılında terör olayları ve 2016 yılındaki darbe teşebbüsü nedeniyle iç ve dış turizminin gerilemesine bağlı olarak belirgin seviyede azalmıştır. Ülke ve bölge genelinde güvenlik sorunlarının ortadan kalkmasıyla 2017 yılından itibaren turist ve dolayısıyla konaklama sayıları da hızlı bir şekilde arttığı istatistiklerden anlaşılmaktadır.

Şanlıurfa İli Yıllara Göre Konaklama İstatistikleri (2010-2017)
Şanlıurfa İli Yıllara Göre Konaklama İstatistikleri (2010-2017)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*