Göbeklitepe’nin Konumu ve Genel Özellikleri

Çalışma Alanının Lokasyon Haritası
Çalışma Alanının Lokasyon Haritası

Çalışma sahasını oluşturan Göbeklitepe arkelojik sit alanı Şanlıurfa ilinin 15 km kuzeydoğusunda, Haliliye ilçesi, Örencik mahallesi sınırları içerisinde yerleşim alanının 2 km doğusunda bulunmaktadır.

İlçe batıda Karaköprü ilçesi, güneyde Eyyübiye ilçesi, kuzeyde Hilvan ilçesi, doğuda ise Siverek ve Viranşehir ilçeleriyle komşudur.

Çalışma alanını oluşturan Göbeklitepe’nin içinde bulunduğu Haliliye ilçesinin (Şanlıurfa) yıllık ortalama sıcaklığı 18,1 °C olup, yaz mevsimi ortalama sıcaklığı 30 °C’dir ve yazın sıcaklıklar gün içerisinde 40 °C’nin üzerine çıkmaktadır.

Bu yönüyle yüksek sıcaklık şartları yaz mevsiminde turizm faaliyetlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Çalışma Alanının Lokasyon Haritası
Çalışma Alanının Lokasyon Haritası

Şanlıurfa-Mardin karayolunun kuzeyinde Germüş Platosu (Şahinalp, 2006: 113) üzerinde Harran Ovası’na hakim konumda bulunan Göbeklitepe arkeolojik sit alanı, Neolitik Dönem’in en önemli yerleşmelerinden birisidir.

Kireçtaşından oluşan plato sahasından yukarıya doğru yükselen bu alan şekil itibariyle göbeğe benzediği için Göbeklitepe adını almıştır (Kurt ve Güler, 2017: 1111).

İnsanlık geçmişinde dini inanca sahip olan birçok kişi ve topluluk sahip oldukları dini inanışı yaygınlaştırana kadar o inanca sahip olmayan güç sahipleri tarafından baskı ve şiddete maruz kalmışlardır.

Göbeklitepe Arkeolojik Sit Alanı ve Çevresinden Görünümler.
Göbeklitepe Arkeolojik Sit Alanı ve Çevresinden Görünümler.

Bu sebeple dini inançları gereği yaratıcıya tapmak için ibadet yerlerini tehlikeden uzak, herhangi bir olumsuz durumda kolayca savunulabilecek ve yücelik taşıması sebebiyle yüksek bölgelere inşaa etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*