Göbeklitepe Nerede ve Neden Önemli?

Göbeklitepe (Kuş Bakışı)
Göbeklitepe (Kuş Bakışı)

Türkiye’nin güneydoğusundaki bir metropol kenti olan Şanlıurfa ilinin 15 kilometre kuzeydoğusunda konumlanan Göbeklitepe höyüğü, Germuş dağ silsilesinin en yüksek noktasındaki çorak topraklar üzerinde kurulmuştur.

Göbeklitepe höyüğü, 15 metre yüksekliğinde ve 9 hektarlık alanı kaplamakta olan höyük tamamen insan yapımıdır. Höyük, şimdiye dek keşfedilen en erken tarihli insan yapımı kült mimarinin içerisinde bulunur. Göbeklitepe, günümüzden yaklaşık 10 bin yıl önce bilinçli olarak toprakla doldurulmuş ve yükseltilmiştir.

Göbekli Tepe (Kuş Bakışı)
Göbeklitepe (Kuş Bakışı)

Bu anıtsal yapılar, Son Buzul Çağının ardından, Çanak Çömleksiz Neolitik olarak adlandırılan dönemde avcı-toplayıcı gruplar tarafından inşa edilmiştir. Ayrıca bu anıtsal yapılar, çanak çömleğin ortaya çıkışından bile daha erken tarihlidir.

Göbeklitepe‘nin bulunduğu alanda 1960’lı yıllarda İstanbul Üniversitesi ile Chicago Üniversitesi tarafından ortak yürütülen yüzey araştırmalarında, aralarında çok miktarda çakmak taşı yonga, artık yongacık ve taş alet bulunan çeşitli Neolitik Çağ buluntularına rastlanmıştı. Höyük içerisinde saklı mimari kalıntılar ise, 1994 yılında Klaus Schmidt tarafından keşfedilmişti. Schmidt’in keşfinin ardından başlayan kazılar, o tarihten itibaren her yıl yapılmaya devam ediyor.

Göbeklitepe‘de 20 yılı aşkın süredir devam eden arazi çalışmaları süresince ortaya çıkarılan malzeme, karakteristik özellikleri bakımından zengin bir natüralist ve sembolik ikonografi sergiliyor ve karmaşık bir sosyal yapı ile böylesine erken bir tarih için beklenmedik bir durum olan son derece karmaşık bir mitolojinin varlığına işaret ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*