Geçmişten Günümüze Göbeklitepe

Göbeklitepe
Göbeklitepe

MÖ 9600; Avcı ve toplayıcı gruplar açısından önemli bir kült merkez olan Göbeklitepe’nin en erken kullanımı, Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ’ın A evresine (MÖ 9.600 – 7.300) ait.

MÖ 8000; Bu civardaki bir dönemde kutsal bölgenin üzeri, henüz bilinmeyen bir nedenle toprakla örtülüp kapatıldı. Göbeklitepe 10 bin yıllık derin bir uykuya daldı.

1963; Göbeklitepe, İstanbul ve Chicago Üniversiteleri tarafından “Güneydoğu Anadolu Bölgesi Araştırma Projesi” kapsamındaki yüzey araştırmaları esnasında keşfedildi. Burada bir höyük olduğu kanıtlandı.

1980; Göbeklitepe’den uluslararası alanda ilk olarak Peter Benedict’in Survey Work in Southeastern Anatolia (Güneydoğu Anadolu’da Araştırma Çalışması) adlı makalesinde söz edildi.

Prof. Klaus Schmidt
Prof. Klaus Schmidt

1995; Göbeklitepe’deki arkeolojik kazı çalışmaları Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararıyla Prof. Klaus Schmidt tarafından başlatıldı.

2005; Göbeklitepe, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün 422 numaralı kararıyla Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edildi.

2009; Dünyanın en prestijli yayın organlarında geniş yer bulan Göbeklitepe, tarihteki ilk büyük tapınak kompleksi olarak nitelendirilmeye başlandı.

2011; Göbeklitepe, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne dâhil edildi.

2019; Türkiye’de her yıl için bir isim belirlenirken, 2019 yılı Göbeklitepe Yılı olarak ilan edildi.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*